Detronizacja Lipska

VW14 kwietnia 2012. PMS dzień trzeci. Salon karawaningu. Po raz pierwszy w Polsce. I z rozmachem na miarę salonu w Dusseldorfie. Kampery i przyczepy. Najpiękniejsze tabory cyganerii XXI wieku. Salonki, kuchnie, łazienki czyli M3 na kołach. Skóra, szkło, lustra, okleiny drewnopodobne. Ceny od 200 kilo w górę. Szok. Noclegowo-restauracyjne busy mogące wędrować po całym świecie. Wyposażone we wszystkie zdobycze techniki Sat, Navi i hifi. Klimatu morskiej plaży dodaje ustawiona w hali wanna jacuzzi i masujące taborety (?). Tego jeszcze w Poznaniu nie grali. Na środkowym placu setka kamperów ustawiona w dwuszeregu. Czyli ogólnopolski zlot fanów tego sportu. Przegląd marek i c.v. Od 30-letnich po nówki świeżo z garażu.

Odmiana parę metrów dalej. Wszystkie motocykle świata. Od Harleya po japońskie i odnowionego Junaka z chińskiego rynku. Dosiadane przez rockersów choppery, gdzie wysoka kierownica ułatwia wentylowanie pach.  Enduro spotykane w parkach narodowych. Kredensy jak Honda Gold Wing. Czyli wszystko bez dachu. Golasy czyli japońskie bez owiewki.  Klasyki - nowoczesna technologia w starej linii.  Skutery - niegdyś pojazd subkultury modsów, obecnie używane przez bardzo młodych boys do wyrywania rówieśniczek. Cruisery pozwalające na zwiedzanie kraju z prędkością pod 300km/h. Faceci w skórach, laski w czarnych rajstopach. Cycki jak naleśniki. Klimat Woodstock i Born to Die. Hell Angels w krajowym wydaniu. Zamiast podróży po bezkresnym szlaku amerykańskiej prerii, krajowe dziury i koleiny.

I wreszcie kultowe Mustangi. Z silnikami V6 i V8. Fury klubu wielbicieli tej marki. Tych co mają żyłach zamiast krwi wysokooktanową mieszankę etyliny i adrenaliny. Używane zgodnie z zasadą: 1h jedziesz, 2h myjesz, 4h naprawiasz.

Po trzech dniach poszukiwania znalazłem dwa prototypy. Opla Ampera i Chevroleta Volta ukryto za masywnym truckiem. Gratulacje dla projektanta stoiska Auto Motor Und Sport.

Hamburgera nie zjadłem. Bistro nie posiadało terminala, a bankomat na drugim krańcu targów nie działał. 40 kas nadal pracowało na wysokich obrotach. Pop-kultura była w ciągłym ataku. Miliony zdjęć wykonano cyfrówkami i komórkami. Super popularnością cieszyły się lekko przyodziane hostessy. Konkurs zmiany koła zakończył się wynikiem 21,7 sek.

Dzwoni komóra. Psiapsióła pyta czy może przyjść obejrzeć Lexusa. Nie, nie możesz – odpowiadam. Czymu? – pyta. – Bo nima – odpowiadam. Lexus jest na Facebooku i Twitterze. Fuck you – usłyszałem w słuchawce.

Copyright 2011. Dobieslaw Wielinski